Miejsce pracy to przestrzeń, w której spędzamy dużą część naszego czasu. Dziś sfera pracy i życia prywatnego w dużej mierze się zaciera. Niemal przez cały czas myślami jesteśmy w pracy. Dyskusje o granicach między życiem zawodowym i osobistym są ważną częścią debaty o kształcie pracy we współczesnym świecie.
Nowoczesne biura pozwalają pracownikom przychodzić do pracy w nieformalnych strojach. Współczesne techniki zarządzania powodują kurczenie się sfery prywatności. Model dawnych regulacji zachowania w miejscu pracy odszedł bezpowrotnie do przeszłości. Gospodarka oparta na usługach zmieniła model pracy.
Otwarte społeczeństwo usługowe przyczynia się do rozpadu tradycyjnego biurokratycznego zarządzania. Obraz ten dopełniony jest przez postępującą erozję stałego miejsca pracy i określonego podziału czynności. W prekarnym społeczeństwie coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem przepracowania. Popularną i powszechną praktyką jest posiadanie kilku miejsc pracy jednocześnie. Praca najemna stwarza taką możliwość. Ludzie często łączą pełnoetatową pracę z innymi zajęciami zarobkowymi. Praca biznesowa w pełnym wymiarze godzin często uzupełniana jest przez różnego rodzaju zlecenia i projekty. Dodatkowa posada to forma zabezpieczenia na przyszłość – daje większą stabilność dochodu.
Wraz ze zmianami społecznymi standardowe stosunki pracy ulegają przekształceniom. Zmieniają się także umiejętności pożądane na rynku pracy. W gospodarce usługowej ważne są nawet takie umiejętności jak mowa ciała. Zapotrzebowanie na ludzkie kompetencje zmienia się w zależności od typu gospodarki. Ważna jest zdolność tworzenia kontaktów i utrzymywania zaufania. Dużą rolę odgrywa praca emocjonalna. Niepewność jest większa w wypadku konkretnych umiejętności zawodowych. Powoli kończy się era specjalizacji. Coraz bardziej liczy się ogólna inteligencja i zdolność krytycznego myślenia. Tylko takie zdolności pomagają w uniknięciu przekwalifikowania. Ludzie powinni być nastawieni na naukę przez całe życie i nieustanny rozwój swojego potencjału.
Pracę zmienia także internet i media społecznościowe. Definiują one całość współczesnego stylu życia. Codziennością coraz większej grupy ludzi jest praca zdalna. Social media umożliwiają niespotykaną nigdy wcześniej swobodną łączność. Ich skutki mogą być także negatywne dla wykonywania obowiązków. Coraz częściej mówi się o tym, że spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem powoduje zbiorowy syndrom deficytu uwagi. Utrudniona koncentracja nie sprzyja wydajności.
Styl życia w społeczeństwie usługowym różni się od tego z ery przemysłowej. Zmieniła się także podstawowa forma świadczenia pracy. Przemiany te mają zarówno wady, jak i zalety. Pracownik XXI wieku musi się do tego dostosować.